در کشور ما بحث مستمر در زمینه ورزش وجود دارد؛ یعنی ، کدام تیم تعداد هواداران دارد. اما شرایطی وجود دارد که این تحقیقات و رقابت بین تیمی را پایان می دهد. تراکتور سازی ، تیم فوتبال تبریز ، واقع در منطقه آذربایجان جنوبی ایران ، خارج از مرزهای ما ، به عنوان تیم فوتبال با 35 میلیون هوادار خود ، بیشترین هوادار ترکیه در جهان را دارد. بیایید نگاهی بیندازیم که چرا این تیم اینقدر مهم است.

در مطالعات انجام شده با توجه به تعداد جمعیت ، مشاهده می شود که 3 باشگاه بزرگ ما می توانند حداکثر 25 میلیون هوادار در هر باشگاه داشته باشند.

گفته می شود تراکتور سازی ، که در ایران تبریز تأسیس شده است ، حداقل 35 میلیون هوادار ترکیه دارد.
این تیم با سابقه 47 ساله ، قدرت خود را از جمعیت ترکیه جلب می کند.

نام تراکتور سازی ، تیم شهر تبریز در منطقه آذربایجان جنوبی که جمعیت ترکیه در آن متراکم است ، از کارخانه تراکتورسازی در این شهر گرفته شده است. تاریخ تأسیس این تیم 1970 است.
پس چرا تراکتور سازی برای ترکهای ساکن منطقه بسیار مهم است؟

منطقه آذربایجان جنوبی سیاسی ترین منطقه ایران است. جمهوری اسلامی ایران در ترکیه زندگی می کند و این فشارها روز به روز سخت تر می شود. ترکهای آذربایجان؛ او به زبان آنها صحبت می کند و از تحصیل به زبان مادری خود محدود می شود. تراکتور که مردم ترکیه به عنوان تنها نقطه آغاز این فشارهای سیاسی می دانند ، در هر رویارویی به عنوان یک امید در حال رشد است.
تراکتورسازی در ورزشگاه امام یادگار بازی می کند.


 

تراکتور در تمام دیدارهای خانگی خود مقابل استقلال کامل بازی می کند. براساس منابع غیررسمی ، در هر مسابقه در ورزشگاه امام یادگار بیش از 80 هزار هوادار وجود دارد که طبق آمار رسمی ، 68 هزار نفر ظرفیت دارند. به عنوان یک جزئیات دیگر ، هواداران بیشتری در هر مسابقه نسبت به داخل استادیوم کنار گذاشته می شوند.
مکان تراکتورسازی مشابه بارسلونا است.


همانطور که مشخص است ، باشگاه بارسلونا پدیده ای است که در آن احساسات ملی منطقه کاتالونیا پدیدار می شود. گفته می شود تیم تراکتورسازی برای ترک های آذربایجان جنوبی به همین معنی است.
به این معنا ، دیدن بنرهای مشابه در غرفه های تراکتور ، جای تعجب ندارد.


هواداران تراکتورسازی در هر مسابقه خواستار آزادی آذربایجان جنوبی با آگهی های مشابه هستند.
طرفداران اغلب باعث می شود اشاره به ترکیه است.

 

بیش از چهل میلیون تورک از انواع قومیت ها در ایران مستقر هستند که طرفدار این تبم هستند حتی خارج از کشور نیز به خصوص در آذربایجان و تورکیه طرفدارانی دارد . مالک باشگاه در گفتگویی در یک شبکه تلوزیونی گفته است که تراکتور 30 میلیون طرفدار دارد شاید این یک واقعیت باشد.

 

بیش از هفتاد هزار تماشاگر در هر بازی مهم برای دیدن بازی می آیند

 

در لیگ برتر ایران تراکتور ضربه های سنگینی خورده است از جمله آنکه توهین های قومیتی و طرفدار بودن وزیران ورزش به دو تیم مطرخ استقلال و پیروزی مانع کارآمدی تیم میشد حتی رشوه هایی که به داور ها برای سوت زدن بی خودی به نفع تیم مقابل