موسسه ساتال

مرکز آموزش ، پژوهش و توسعه کسب و کار

۳ مطلب در خرداد ۱۴۰۰ ثبت شده است

11 سریال برتر ترکیه ای + پیشنهادی

11 - روزی روزگاری «Öyle Bir Geçer Zaman Ki»

در همین ابتدا برای شـما بگوییم کـه روایت این سریال در نگاه اول ممکن اسـت کلیشه‌ای بنظر برسد، اما با یکی از موفق‌ترین سریال‌های ترکی طرف هستیم کـه داستان آن چیزی نزدیک بـه ۱۲۰ قسمت بـه طول انجامید. این سریال داستان مردی خانواده‌دار با نام «کاپیتان علی آکسو» «Ali Akarsu» را بازگو میکند کـه با زن و ۴ فرزندش مشغول زندگی اسـت.

معرفی بهترین سریال های ترکیه ای | از عروس استانبول تا بی باک و زیبا

تا این کـه زنی هلندی سر راه او قرار می گیرد و «کاپیتان آکسو» یک دل کـه نه، صد دل عاشق این زن میشود و همسر اول و فرزندانش را فراموش می کند. آشنایی «علی آکسو» با این زن، زندگی وی را بـه هم می‌ریزد و روزگار ماجرا‌های مختلفی را پیش ‌روی او و خانواده‌اش قرار می دهد.

 

 

 

10- عروس استانبول «Istanbullu Gelin»

سریال تلویزیونی «عروس استانبول» «Istanbullu Gelin» بر اساس یک داستان عاشقانه واقعی بین یک مرد جوان از خانواده‌ای اصالتاً روستایی کـه بـه اصول خانوادگی شدیدا پایبند اسـت و دختری هنرمند کـه زندگی مدرنش همراه با آزادی مطلق بوده ساخته شده اسـت.

معرفی بهترین سریال های ترکیه ای | از عروس استانبول تا بی باک و زیبا

اوزجان دنیز بازیگر و خواننده مشهور ترک دراین فیلم نقش اول فیلم کـه یک تاجر جوان اسـت را روایت میکند کـه خانواده اش توسط مادرش کـه یک زن معتقد بـه آداب و سنت‌های قدیمی اسـت اداره می شود. دختر و پسر جوان در شهر استانبول باهم آشنا شده و بدون رضایت خانواده‌ی پسر باهم ازدواج می کنند. وی عروس جوان رابا خود بـه عمارت قدیمی اش می‌آورد و بـه زودی تفاوت‌های فرهنگی مشکل آفرین می شوند.

 

 

9- Ezel - ایزل

 

ezel-timecity

 

ایزل یا ازل یکی از محبوب‌ترین سریال‌های ترکی می‌باشد که طی سال‌های 2009 تا 2011 در شبکه‌های ترکیه پخش شد و طرفداران بیشماری را در خاورمیانه توانست جذب کند. این سریال در چند شبکه آمریکایی هم پخش شد و توانست بازخورد جهانی بگیرد.

لیست بازیگران این سریال بسیار بلند بالاست و تقریبا بیش از نیمی از ستاره‌های سینمای این کشور در این سریال حضور دارند. از باریگران این سریال می‌توان به کنان ایمیرزالی اوغلو، جانسو دره، هالوک بیلگینر، اییت اوزشنر، باریش فالای، بورچین ترزی اوغلو و باده ایشچیل اشاره کرد.

این سریال در سال 2010 به عنوان بهترین سریال ترکی انتخاب شد و توانست در 10 جایزه عنوان بهترین را دریافت کند تا همه نگاه ها به شبکه خانگی کشور ترکیه دوخته شود.

داستان سریال در مورد شخصیت عامر و چندی دیگر از شخصیت‌هاست که هر کدام با داستان ویژه خود به نحوی دور هم جمع شده‌اند و به عنوان بخشی از مافیای ترکیه شناخته می‌شوند ولی پشت این شخصیت ها و جنگ بین چند خاندان چه می‌گذرد. پیشنهاد می‌کنم حتما این سریال را ببینید چون فراتر از سریال‌های است که از سینمای ترکیه انتظار دارید.

 

 

 

Kuzey Güney  -8 - کوزی گونی

Kuzey Güney timecity

 

سریال کوزی گونی داستانی پسری را روایت می‌کند که برای جلوگیری از به هدر رفتن فرصت تحصیل برادرش تصادف او را به گردن می‌گیرد و برای 4 سال به جای او به زندان می‌رود ولی بعد از بازگشت از زندان باز هم از سوی خانواده و اطرافیان پس زده می‌شود تا اینکه همه باطن او را می‌بینند و با او همراه می‌شوند.

سریال کوزی گونی تم عاشقانه جذابی دارد و می‌تواند شما را با اعواطف زیبای عاشقی و احساس‌های پاک یک فرد عاشق رو به رو کند. در این سریال کیوانچ تاتلیتوغ به عنوان بازیگر حضور دارد که او را با نام مهنت در ایران می‌شناسند و همیشه برای بازی در نقش‌های مختلف مورد ستایش قرار می‌گیرد.

این سریال از سال 2011 تا 2013 در شبکه‌های ترکیه پخش شد و به عنوان یکی از محبوب ترین سریال ترکی در بین کشورهای عربی شناخته می‌شود.

 

 

 

 

 

Kara Sevda  -7 - عشق سیاه

 

Kara Sevda timecity

 

سریال عشق بی‌ پایان یکی از بهترین سریال های ترکیه ای عاشقانه است که ساخته شده است. در این سریال شاهد یک عشق زیبا و پر دردسر بین یک دختر از خانواده پولدار ویک پسر از خانواده متوسط جامعه هستیم که به طور اتفاقی با هم رو به رو می‌شوند و یک وابستگی عجیبی را نسبت به هم حس می‌کنند ولی این عشق با مشکلات زیادی رو به رو می‌شود که زندگی را برای شخصیت‌های اصلی داستان بسیار سخت می‌کند.

این سریال بیش از 1 میلیون بازدید کننده در یوتیوب داشت که خودش برای سینمای ترکیه یک رکورد است و از بازیگران آن می‌توان به بوراک اوزچویت بازیگر و مدل محبوب مرد سینمای ترکیه و نسلیهان آتاگول ستاره زن و محبوب مخاطبان خاورمیانه‌ای اشاره کرد.

این سریال بین سال‌های 2015 تا 2017 در شبکه استار تی‌وی ترکیه پخش شده است و در ایران این سریال را با نام اُکیا می‌شناسند.

 

 

 

 

Magnificent Century- 6 - حریم سلطان

 

Magnificent Century timecity

 

سریال حریم سلطان یکی از جنجالی‌ترین سریال‌های پخش شده از شبکه‌های تلویزیونی ترکیه است که اعتراضات مردم ترکیه برای بد نشان دادن شخصیت سلطان سلیمان را به همراه داشت. این اعتراض تا 70 هزار شکایت مردمی از شبکه پخش کننده ادامه داشت و حتی رجب اردوغان نیز این سریال را به بد نشان دادن اجداد مردم ترکیه محکوم کرد.

حریم سلطان اوج قدرت حکومت عثمانی را به نمایش می‌گذارد که در جنگ با اروپایی‌ها و مسیحیت چه رخ داده و چگونه یک برده توانسته عنوان ملکه عثمانی را ازان خود کند و از بردگی به یکی از قدرتمند‌ترین افراد دربار تبدیل شود.

این سریال به صورت ثابت در جهان 150 میلیون نفر بیننده داشته است و بیشتر شخصیت‌های محبوب تلویزیونی در آن نقش ایفا کرده‌اند. این سریال محتوای خاصی ندارد ولی در ایران به شدت مورد استقبال قرار گرفت و چندسالی مهمان خانه‌های ایرانی بود.

 

 

 

Çukur -5 - چوکور

 

Çukur timecity

 

سریال چوکور یک محصول بسیار زیبا به کارگردانی سینان اوزتورک می‌باشد که همچنان در حال پخش است. فصل اول این سریال بعدا به کتاب تبدیل شد و توانست طرفدارن بسیاری را پیدا کند.

داستان سریال در مورد یک محله از شهر استانبول به نام چوکور است که به وسیله یک خانواده کنترل می‌شود. این خانوادهء کوچوآ نام دارد که با پخش مواد مخدر در این محل بسیار برخورد می‌کند و این در حالی است که یک گروه قدرتمند دیگر می‌خواهد این محله را به دست بیاورد و در آن شروع به پخش مواد مخدر کند که همین موضوع درگیری‌های بسیاری را به وجود می‌آورد.

سریال گودال محصول سال 2017 Ay yapm شبکه Show TV است و در ژانر درام و اکشن ساخته شده است. سینان ازتورک قبلا سریال نفوذی را کارگردانی کرده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   4 - عشق سیاه و سفید - Siyah Beyaz Aşk

 

Siyah Beyaz Aşk timecity

 

سریال عشق سیاه و سفید از لحاظ داستانی و همچنین تیم سازنده به عنوان یک مجموعه تراز اول شناخته می‌شود. این سریال به معنی واقعی کلمه تضاد عشقی را به نمایش می‌گذارد.

سریال الگوی مشخصی را دنبال می‌کند و مانند باقی آثار ترکی حول محور یک داستان عاشقانه همراه با چند داستان هیجان‌انگیز فرعی مسیر خود را دنبال می‌کند. در این سریال بازیگرانی همچون ابراهیم چلیک کل، بیرجه آکالای، محمد اوزونر، آرزو گمزه کیلینچ، اجه دیزدر، دنیز چلیل اوغلو نقش‌آفرینی کرده‌اند.

چقدر دنیا کوچک است که ممکن است یک قاتل و یک پزشک در آن درگیر یک رابطه ناخواسته شوند و این رابطه ناخواسته بعد از گذر زمان معانی بسیار زیادی داشته باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3- ظالیم استانبول ( Zalim İstanbul)

سریال ترکی

ظالیم استانبول ( Zalim İstanbul) : ظالیم استانبول تولید سال 2019 از کانال دی می‌باشد. 
این مجموعه یکی از پربیننده‌ترین سریال‌های ترکی در خارج از کشور ترکیه است که هر هفته دوشنبه ها از کانال دی پخش می‌شود.
موضوع  ظالیم استانبول درام و هر قسمت آن 130 دقیقه می‌باشد.
آگاه کاراچای که اصالتا اهل آرتوین است، تاجری ثروتمند می‌باشد که در عمارتش در استانبول زندگی می‌کند.
آگاه از شهر خود به دنبال دختری پاک و نجیب برای برادرزاده اش نادیم که معلول است، به عنوان عروس می‌باشد و ماجرا از اینجا آغاز می‌شود.
ولی همسرش شنیز اصلا ندیم را در خانه‌اش نمی‌خواهد و بدنبال راهی برای خلاص شدن از اوست.
بازیگران این مجموعه Fikret Kuskan در نقش آگاه کاراچای، Mine Tugay در نقش شنیز، Ozan Dolunay در نقش جنک، Berker Güven در نقش ندیم، Deniz Ugur (سحر)، Sera Kutlubey ( جمره)، Bahar Sahin (جرن)، Simay Barlas (داملا) و …

 

 

 

2- سریال ترکی بچه یا کودک ( Çocuk)

سریال های ترکیه ای

سریال ترکی بچه یا کودک ( Çocuk):  مجموعه جذاب، با موضوع درام خانوادگی می‌باشد.
داستان در مورد اتفاقاتی‌ست که برای زنان و مادران این جامعه با فرزندانشان روی می‌دهد.
داستان زندگی حسن که با وجود داشتن مادری ثروتمند در پرورشگاه بزرگ شده است. و زندگی پسر حسن که به دست برادر دیگرش بزرگ می‌شود.
همه‌ی این ماجراها از طرفی برمیگردده به مادر حسن که یک راز خیلی بزرگ دارد که زندگی همه رو زیر و رو میکند.
بازیگران این سریال Nazan Kesal در نقش آسیه، Ismail Hacioglu در نقش حسن، Serhat Teoman ( علی کمال)، Merve Çagiran (آکچا)، Ceyda Ates (شعله)، Kenan Acar (مراد) و …

 

 

Cilek Kokusu -1 بوی توت فرنگی

یک دختر سخت کوش به اسم آسلی را نشان میدهد کهدر یک شیرینی فروشی کار میکند، روزی که یک کیک را برای رساندن به مشتری اش میبرد با ماشین بوراک تصادف میکند و کیک خراب میشود ، بوراک که فردی بی انضباط و بی مسئولیت است میخواهد پولش را در قبال هزینه ی آن را پرداخت کند، در نهایت آسلی از این موضوع عصبانی شده و برف پاک کن های ماشین بوراک را میشکند. و ...

ژانر : رمانتیک - بازیگران : Leyla Uner Ermaya, Cisem Canci, Demet Özdemir - امتیاز : 4,8/10  -  کانال پخش کننده : Star TV

تعداد قسمتها : 23 قسمت خ

 

ساتال

تست های کنکور فصل مولکول های اطلاعاتی

تست های کنکور فصل مولکول های اطلاعاتی (فصل 1 زیست شناسی دوازدهم):

همراه با پاسخ کلیدی

 

تست های غیر ترکیبی:

1.کدام گزینه، عبارت زیر را به طور مناسب کامل می کند؟ (تست 179، سراسری داخل 98)

«در جاندارانی که عامل اصلی انتقال صفات وراثتی به غشای یاخته، متصل ……………….. وجود دارد.»

۱) است، فقط پروتئین های هیستونی همراه با دنا (DNA)ی آنها

۲) نیست، فقط یک جایگاه آغاز همانندسازی در دنا (DNA)ی آنها

۳) نیست، در دو انتهای هر یک از رشته های این عامل، ترکیباتی متفاوت

۴) است، در ساختار هر واحد تکرارشونده دنا (DNA)ی آنها، پیوند فسفودی استری

 

2.کدام گزینه، عبارت زیر را به طور مناسب کامل می کند؟ (تست 176، سراسری خارج 98)

«در جاندارانی که عامل اصلی انتقال صفات وراثتی، به غشای یاخته متصل ……………………..»

۱) نیست، در هر فام تن (کروموزوم)، می تواند جایگاه های آغاز همانندسازی متعددی به وجود آید.

۲) است، در ساختار هر واحد تکرار شونده دنا (DNA)ی آنها، پیوند فسفودی استری وجود دارد.

۳) است، با جدا شدن دو گروه فسفات از انتهای رشته پلی نوکلئوتیدی دنا (DNA)، نوکلئوتید جدید به آن اضافه می شود.

۴) نیست، آنزیم دور کننده دو رشته دنا (DNA) از یکدیگر، می تواند نوکلئوتیدها را براساس رابطه مکملی مقابل نوکلئوتیدهای رشته الگو قرار دهد.

 

3.کدام عبارت، درباره اولین پروتئینی که ساختار آن شناسایی شد، نادرست است؟ (تست 187، سراسری خارج 98)

۱) در بخش هایی از این مولکول، ساختارهای متنوعی وجود دارد.

۲) ساختار نهایی آن با تشکیل بیش از یک نوع پیوند، تثبیت می شود.

۳) هر یک از زنجیره های پلی پپتیدی آن، به صورت یک زیر واحد تاخورده است.

۴) با تغییر یک آمینواسید، ممکن است ساختار و عملکرد آن به شدت تغییر یابد.

 

تست های ترکیبی:

4.کدام گزینه، عبارت زیر را به طور مناسب کامل می کند؟ (تست 195، سراسری خارج 98)

«در همه جانداران، هر رنا (RNA)یی که …………… دارد، فقط …………..»

۱) در ساختار خود پیوندهای اشتراکی – از رونویسی یک ژن حاصل شده است.

۲) در ساختار خود رمزه (کدون) پایان – در درون هسته یاخته پیرایش می شود.

۳) به رشته پلی پپتیدی در حال ساخت اتصال – توسط یک رنابسپاراز (RNA پلی مراز) ساخته شده است.

۴) به رشته رمزگذار شباهت بسیار – از طریق رمزه (کدون)های خود با پادرمزه (آنتی کدون )ها ارتباط برقرار می کند.

 

5.کدام عبارت، درباره نوعی یاخته خونی که هسته دو قسمتی روی هم افتاده و میان یاخته ای (سیتوپلاسمی) با دانه های تیره دارد، درست است؟ (تست 180، سراسری داخل 98)

۱) می تواند پس از شناسایی آنتی ژن به سرعت تکثیر شود.

۲) می تواند پس از تغییر، به نوعی درشت خوار تبدیل شود.

۳) در مواردی باعث می شود تا دستگاه ایمنی به مواد بی خطر واکنش نشان دهد.

۴) در مواردی، به کمک نوعی بسپار (پلیمر) خود، مرگ برنامه ریزی شده ای را به راه می اندازد.

 

6.کدام عبارت، درباره اولین پروتئینی که ساختار آن شناسایی شد، صحیح است؟ (تست 174، سراسری داخل 98)

1) در تشکیل ساختار نهایی آن فقط سه نوع پیوند دخالت دارد.

۲) با تغییر یک آمینواسید، ساختار و عملکرد آن می تواند به شدت تغییر یابد.

۳) هر یک از زنجیره های پلی پپتیدی آن، به صورت یک زیر واحد تاخورده است.

۴) با دارا بودن رنگدانه های فراوان، توانایی ذخیره انواعی از گازهای تنفسی را دارد.

 

7.کدام عبارت، نادرست است؟ (تست 178، سراسری داخل 98)

۱) در جنین انسان، همه یاخته های خونی از یاخته های بنیادی مغز استخوان به وجود می آیند.

۲) در یک فرد بالغ، pH خون می تواند توسط پروتئینی حاوی چهار رشته پلی پپتیدی تنظیم شود.

۳) در یک فرد بالغ، یاخته های بنیادی مغز استخوان می تواند منشا انواع مختلف یاخته های خونی باشد.

۴) در جنین انسان، یک نوع یاخته بنیادی می تواند در تولید قطعات یاخته ای بی رنگ و بدون هسته ای سهیم باشد.

 


پاسخنامه تست های کنکور فصل مولکول های اطلاعاتی:

پاسخ تست های غیر ترکیبی:

پاسخ سوال 1: گزینه 3

پاسخ سوال 2: گزینه 1

پاسخ سوال 3: گزینه 3

پاسخ تست های ترکیبی:

پاسخ سوال 4: گزینه 3

پاسخ سوال 5: گزینه 3

پاسخ سوال 6: گزینه 2

پاسخ سوال 7: گزینه 1


گردآورنده: حسن لطفی

 

منبع: تست های کنکور: مولکول های اطلاعاتی - زیست یاد

ساتال

5 راه برای داشتن صدای زیبا

 

 

١. با صدای بلند صحبت کنید

خیلی مهم است که هنگام صحبت کردن، صدای شما به وضوح شنیده شود؛ بنابراین صدای خود را بالا ببرید. اگر با صدای آهسته یا مِن‌مِن کنان حرف بزنید، دیگران حرف‌تان را قطع می‌کنند یا شما را نادیده می‌گیرند.

 • شما یا باید سکوت اختیار کنید یا اینکه با توجه به موقعیتی که در آن هستید، تُنِ صدایتان را بالا ببرید. برای مثال وقتی افراد زیادی مخاطب شما هستند، حتما باید با صدای بلند صحبت کنید تا صدایتان به وضوح شنیده شود.
 • صحبت کردن با صدای خیلی بلند، همیشه هم ضرورت ندارد و گاهی می‌تواند اثر منفی داشته باشد.

 

 

2. درست تلفظ کنید

واضح و شمرده صحبت کردن مهم‌ترین جنبه‌ی خوب صحبت کردن است. شما باید به تک‌تک کلماتی که می‌گویید توجه داشته باشید و آنها را درست تلفظ کنید.

 • سعی کنید در هنگام صحبت، دهان‌تان کاملا باز باشد و لب‌ها، زبان و دندان‌ها در حالت مناسبی باشند. این کار به شما کمک می‌کند تا در صورت داشتن مشکل گفتاری یا لکنت زبان، بتوانید مسئله را پنهان کنید. ممکن است در ابتدا کمی سخت به‌نظر برسد، اما اگر دائما تلفظ صحیح کلمات را تمرین کنید بعد از مدتی این کار برای‌تان آسان‌ می‌شود.

 

 

3. تُن صدای‌تان را بالا و پایین ببرید

تُن صدا می‌تواند بر کیفیت صحبت کردن و مخاطبان شما اثرگذار باشد. صدای ضعیف و لرزان، این پیام را به مخاطبان می‌دهد که شما مضطرب هستید؛ درحالی‌که صدای صاف و هموار، آرام‌بخش‌تر و تاثیرگذارتر است.

 • سعی کنید تُن طبیعی صدای‌تان را کنترل کنید و آن‌ را آرام نگاه دارید.
 • می‌توانید با خواندن یک متن با صدای بلند برای خودتان، کنترل لحن و تُن صدا را تمرین کنید. به خاطر بسپارید کلماتی را که قصد دارید روی آنها تأکید کنید با صدای بلندتر ادا کنید.

 

 

4. صدای‌تان را ضبط کنید

گرچه بیشتر افراد تمایل ندارند که به صدای خودشان گوش کنند؛ اما این کار ایده‌ی خوبی است و فواید زیادی دارد:

 • ضبط صدا به شما کمک می‌کند تا نقاط ضعف صدای خود را، که به طور معمول قادر به تشخیص آنها نیستید، پیدا کنید. می‌توانید از خودتان فیلم بگیرید تا حالات بدنی، تماس چشمی و حرکت دهان خود را هنگام صحبت کردن ببینید.

 

 

 

۵. هنگام صحبت لبخند بزنید

لحن دوستانه، صمیمی و دل‌گرم‌کننده‌ی شما هنگام صحبت، احساس بهتری به مخاطبان‌تان می‌دهد.

 • بهترین روش برای این‌که لحن صدای شما دوستانه و گرم به نظر برسد، لبخند زدن در هنگام صحبت است. نیازی نیست که دندان‌هایتان نمایان شود، فقط کافی است لبخندی ملیح داشته باشید تا صدایتان جذاب‌تر باشد.
 • البته لبخند زدن همیشه مناسب نیست؛ مخصوصا اگر در مورد موضوعی جدی صحبت می‌کنید. فقط به یاد داشته باشید که باید با احساس صحبت کنید تا روی مخاطب تاثیرگذار باشد.

 

6.  تمرین کنید

یک متن کوتاه را برای خواندن انتخاب کنید، مثلا دو صفحه از یک کتاب. ابتدا آن را در سکوت مطالعه کنید، سپس با صدای معمولی خود، آن را بلند بخوانید. نگران لغزش و لکنت خود نباشید و به خواندن ادامه دهید. حال برای بار سوم آن را بخوانید، در صورت امکان صدای خود را ضبط کنید و موارد زیر را به خاطر داشته باشید:

 • سرعت خود را کم کنید: می‌خواهید متن را هرچه زودتر تمام کنید؛ این یک واکنش طبیعی است و البته باعث ایجاد لغزش در گفتار می‌شود. وقتی که عصبی هستید نیز ریتم کلام سریع می‌شود و فهم صحبت شما را مشکل می‌کند.
 • سر خود را بالا بگیرید: صورت را درون کتاب فرو نبرید و صدایتان نباید به سمت زمین باشد.کتاب را بالاتر نگه داشته و با صدای رسا مطلب را بخوانید.
 • گاهی مکث کنید: در پایان هر جمله و یا هر پاراگراف استراحت کوتاه دو تا سه ثانیه‌ای داشته باشید. مکث برای ایجاد تاکید موثر است.

 

 

7. با اعتمادبه‌نفس صحبت کنید

«اِاِ…، سلام به همگی…، اسم من، اِاِ…، امینه.»

متأسفانه باید بگویم کسی به ادامه ی این سخنرانی گوش نمی کند. این مثال نشان می دهد که چگونه نداشتن اعتمادبه‌نفس به همه‌چیز لطمه می‌زند، مخصوصا به صدای‌تان.

احساس کنید حرفی که می‌زنید، متعلق به خودتان است. با تمام اعتمادبه‌نفسی که در دنیا وجود دارد، صحبت کنید. فرض کنید می خواهید با کاراته‌بازی، تعدادی بلوک محکم را بشکنید. اندکی تردید باعث می شود به جای بلوک ها دست‌های شما بشکنند.

 

 

 

 

 

8. حواس‌تان به وضع نشستن یا ایستادن تان باشد

دِوُر اعتقاد دارد طرز نشستن یا ایستادن هم می تواند سخنرانی شما را تحت‌تأثیر قرار بدهد. صاف ایستادن یا نشستن به شما اجازه می دهد به خوبی نفس بکشید و صدای‌تان قدرت نفوذ بیشتری داشته باشد. کمی تکان دادن سر هم می تواند مفید باشد. اگر چانه تان را بالا ببرید و سرتان را کمی کج کنید، می توانید طنینِ صدای تان را کم کنید و در نتیجه صدای تان شفاف تر به گوش برسد. او می گوید: «اگر شانه های تان به هم نزدیک باشد و به سمت سرتان قوز داشته باشد، بخش بزرگی از قدرت بالقوه ی صدای خود را از دست می دهید.»

 

 

 

9. چی بخوریم که صدای خوب داشته باشیم

در مباحث تقویت صدا و بیان یکی از شایعترین سوالها اینه که خوراکی های مفید یا مضر کدامها هستند
که البته یک سوال مهم و کلیدی محسوب میشه.
به طور خیلی خلاصه میتونم بگم مواد اسیدی مثل ترشی ها و نوشابه های گاز دار برای تارهای صوتی ما بسیار مضر هستند.
همینطور مواد لبنی باعث ایجاد گرفتگی در تارهای صوتی خواهند شد.
استفاده از غذاهای چرب و پر کالری قبل از سخنرانی و اجراهای سنگین باعث ایجاد مشکل برای دستگاه تولید صدای ما خواهد شد.
نکته دیگری که خیلی باعث گرفتگی صدا و عدم کارکرد مناسب تارهای صوتی میشود، استفاده کم از آب نوشیدنی سالم هست.

چای، نسکافه، قهوه و تمام خوراکی های این گروه باعث دفع آب بدن و عدم کارکرد صحیح تارهای صوتی می شوند.
اگر به خوردن چای و قهوه عادت دارید باید آن را با آب آشامیدنی خالص جایگزین کنید تا خوش صدا تر شوید

خوارکی ها و مایعات بیش از حد داغ و سرد به تارهای صوتی آسیب می زند.

دود ، سیگار و گرد غبار موجود در فضا تأثیر منفی زیادی روی تارهای صوتی می گذارند.

خوردن روزانه آب عسل

خوردن خرما

آویشن + بابونه + بادرنجبویه + چوب دارچین، به‌صورت چایی دم‌کرده میل شود

غرغره کردن سرکه خانگی و نمک دریا

مصرف 21 عدد مویز صبح ناشتا

 

10. قرائت گر قرآن باشید

قرائت قرآن روزانه به‌صورت ترتیل یا مجلسی

تمرین مداحی روزانه حداقل نیم ساعت (خواندن در گام پایین و گام‌های بالا)

 

 

chetor.com

bayaneasan.com

ساتال